Jäähallin kirpputori Helsinki

Helsingin jäähallissa järjestetään kirpputoreja aina syksystä kevääseen. Myyjiä on paikalla lähes aina runsaasti. Myyntipöydät on sijoitettu jäähallia kiertävälle oleskelukehälle. Paikoin saattaa olla ahdasta, mutta sekaan mahtuu aina.

Iso-osa myyjistä saattaa olla ”jälleenmyyjiä” eli trokareita. Muutoin myynti on vaatepainotteista, joten jäähallissa on mahdollisuus tehdä hyviä vaateostoksia. Keräilijällekin löytyy joskus jotain.
Käynnin esineeksi valitsin Ole Palsbyn Scala lasitölkin.

Tanskalainen suunnittelija Ole Palsby työskenteli Riihimäellä 1988, joten Scala lasitölkkejä on valmistettu Riihimäen Lasin loppuvuosina 1988-90. Kyseessä on Riihimäen Lasin Kotilasi jälkeistä tuotantoa.
A. Ahlström Oy osti Riihimäen Lasin 1985. Yritys häivyttää Kotilasin halpatuotantoimago epäonnistui. Riihimäen Lasi Oy lopetettiin 1990.
Tölkkien pohjassa on Ilves logo, sekä teksti; Riihimäen Lasi Finland Design Ole Palsby.
Riihimäellä Scala-tölkkejä valmistettiin viittä kokoa: ¼ litraa, ¾ litraa, 1 litra (pitkä ja pätkä) sekä 1 ½ litraa.
Riihimäen lopettaessa Palsby suunnitteli Iittala-Nuutajärvelle kuuden tölkin Scala pakkauksen, jossa tölkkien korkit ovat valkoista muovia.

Näiden pohjassa on teksti; Iittala Finland Design Ole Palsby